DVB-S ( Digital Video Broadcasting - Satellite) - Štandard pre satelitný digitálny príjem televízie.

 

DVB-S predstavuje pôvodný DVB (Digital Video Broadcasting) štandard pre satelitnú televíziu, ktorého počiatky siahajú až do roku 1995. Ide o celosvetovo používaný štandard, nemal by byť teda problém použiť príjmač zakúpený napr. v USA pre príjem DVB-S satelitného signálu v EU.

 

DVB-S používa MPEG-2 pre kódovanie transport streamu a kompresiu videa.
DVB-S2 je nová, vylepšená verzia DVB-S štandardu, ktorá ho má postupom času úplne nahradiť. DVB-S2 ako technológia bola vyvinutá v roku 2003 a ratifikovaná ETSI ako štandard v Marci 2005. Predpokladá sa, že v budúcnosti bude DVB-S2 použitá pre všetky nové Európske multiplexy, vďaka jej nesporným výhodám oproti zastaranému DVB-S.
DVB-S2 ako technológia prenosu satelitnej TV má byť až o 30% efektívnejšia. Na kompresiu videa sa nepoužíva MPEG-2 ale novší a efektívnejši MPEG-4 AVC H.264 - jeho efektivita spočíva v menšej náročnosti na dátovú kapacitu, ktorá je v prípade satelitného vysielania cez družicu logicky obmedzená. Tým je možné napr. namiesto kanála v SDTV rozlíšení prevádzkovť jeden HDTV kanál alebo viac SDTV kanálov súčasne. Sekundárne výhody predstavuje už spomenutá lepšia kvalita obrazu a zvuku.

 

Signál satelitného vysielania DVB-S nieje vysielaný  z pozemných vysielačov, ale z antén umiestnených na družiciach, ktoré sa nachádzajú na tzv. geostacionárnej dráhe, približne 36 tisíc km nad zemským povrchom. Družice se pohybujú rovnakou rýchlosťou akou sa otáča naša Zem a zachovávajú si tak rovnakú pozíciu. Stále pokrývajú rovnakú oblasť Zeme.

 Družice prenášajú signál priamo do domácnosti, pri využití prijímacej satelitnej antény (paraboly) a digitálneho satelitného prijímača, čo umožňuje jeho príjem bez výnimky vďaka 100% pokrytiu signálom celého územia Slovenskej republiky.

 

Čo potrebujete pre príjem DVB-S vysielania:

 

Na prijímanie televízneho DVB-S signálu, t. j. na využívanie služieb satelitnej digitálnej televízie potrebujeme digitálny satelitný komplet. Tvorí ho satelitná anténa – parabola, ktorá sa upevní na stenu alebo strechu rodinného či bytového domu. Súčasťou paraboly je LNB konvertor ktorý sa koaxiálnym káblom prepojí s digitálnym prijímačom a ten  je prepojený s televízorom.  V digitálnom satelitnom prijímači je vložená dekódovacia karta, ktorá umožňuje sledovať vybrané televízne programy. V súčasnosti je na výber veľké množstvo týchto prijímačov, od jednoduchých až po najmodernejšie PVR HD prijímače, ktoré umožňujú sledovať aj programy s vysokým rozlíšením (High Definition) a súčasne nahrávať zvolené programy na externý alebo zabudovaný hard-disk.

 

Pri inštalácii satelitného kompletu je zložité správne nasmerovanie satelitnej antény, preto by montáž mala vykonať špecializovaná firma.

 

DVB-S ponúka široký výber programov v digitálnej obrazovej a zvukovej kvalite. V závislosti od ponuky operátora je súčasťou ponuky väčšina slovenských a českých programov ( aj bez mesačných poplatkov), množstvo tematických a prémiových programov a taktiež veľký počet nekódovaných (bezplatných) programov. V ostatnom období sa do ponuky DVB-S služieb dostávajú aj programy v HD kvalite (samozrejme, na ich sledovanie jepotrebný HD digitálny satelitný prijímač). Podobne, v závislosti od zvoleného digitálneho satelitného prijímača, môže divák využívať doplnkové funkcie, ktoré poskytujú vyšší komfort.  

 

DVB-S umožňuje aj pripojenie viacerých televízorov v domácnosti, ale pokiaľ použijete jeden satelitný prijímač, bude možné sledovať na viacerých televízoroch rovnaký televízny program. Pre sledovanie rôznych programov na viacerých televízoroch je nutné ku každému televízoru pripojiť jeden satelitný prijímač (koľko televízorov, toľko digitálnych satelitných prijímačov).


Satelitný komplet

+ inštalácia

len za 1,-€

 

ušetríte až 280,-€

__________________

 

 

 

 

__________________

 

__________________

 

 

 

__________________

 

Astra

__________________